• آب قلیایی, نوترون, استیک آلکالاین, توپ
استیک آلکالاین - خواص آنتی اکسیدانی - آب غنی شده - گروه سلامت نوترون

خواص آنتی اکسیدانی استیک آلکالاین

خواص آنتی اکسیدانی استیک آلکالاینReviewed by بهروز مرادی on Feb 23Rating: ۳.۵خواص آنتی اکسیدانی - استیک آلکالاین - گروه سلامت نوترونفلزات قلیایی با یونیزه کردن آب موجب تولید هیدروژن فعال شده که پس از آن خواص آنتی اکسیدانی استیک آلکالاین قابل ملاحظه می باشد.

 خواص آنتی اکسیدانی استیک آلکالاین

 

استیک آلکالاین یک فیلتر قابل حمل است که هرگاه در بطری نیم لیتری آب قرار گیرد بعد از ۱۵ دقیقه الی ۲ ساعت یون فلزات قلیایی نظیر منیزیم و کلسیم را به آب داده و خواص سلامت بخش به آب می دهد.

فلزات قلیایی از یک سو موجب تعادل اسید و باز در بدن شده و از طرف دیگر  آب را یونیزه کرده و هیدروژن فعال تولید می کنند که موجب ایجاد آب غنی شده می گردد.

با وجود اینکه بیش از یک دهه از عرضه این محصول به بازارهای جهانی می گذرد استفاده از آن در ایران رایج نشده است.

از زمان اولین مطالعات دانشمندان بر روی خواص سلامت بخش آب های قلیایی بیش از یک قرن می گذرد.(۱) آب قلیایی (آب غنی شده) تولید شده توسط استیک آلکالاین به دلیل تامین املاح ضروری بدن نظیر کلسیم و منیزیم می تواند از بروز برخی بیماری های مزمن مانند بیماری‌های قلبی، بالا رفتن فشارخون، دیابت و البته پوکی‌ استخوان جلوگیری کند.(۲)

در گذشته آب قلیایی از چشمه های درمانی تامین می شد. معروف ترین چشمه های آب قلیایی چشمه زمزم در عربستان، نوردنائو (nordenau water) در آلمان، هیتا تنریوسویی (hita tenryosui water) در ژاپن و تلاکوت (Tlacote) در مکزیک است.

زندگی شهری استفاده همگانی از آب چشمه های قلیایی را محدود کرده است. به همین دلیل دانشمندان برای تولید آبی با خواص مشابه چشمه های قلیایی به فعالیت پرداختند.

در ژاپن مطالعه بر روی آب قلیایی از سال ۱۹۳۱ آغاز شد و در سال ۱۹۶۶ وزارت بهداشت ژاپن استفاده از آب قلیایی را برای اسهال مزمن ، سوء هاضمه، تخمیر غیر طبیعی دستگاه گوارش و ترش کردن معده مجاز اعلام کرد. در سال ۱۹۹۴ بنیاد آب عملگرای ژاپن با حمایت وزارت بهداشت تاسیس شد. محققان اعتقاد دارند که عمده ترین مزیت آب های قلیایی به خواص آنتی اکسیدانی آن مربوط می شود.(۳)

آنتی اکسیدان ها رادیکالهای آزاد را خنثی می کنند. هر اتم از یک هسته در مرکز و تعدادی الکترون در اطراف آن تشکیل شده است. دو یا چند اتم می توانند با هم ترکیب شوند و با اشتراک گذاشتن الکترون هایشان تشکیل یک مولکول بدهند.

در فرآیند تولید انرژی در بدن که در واقع یک فرآیند اکسید شدن بیولوژیکی است، الکترون ها از یک مولکول اکسیژن به مولکولی دیگر منتقل می شوند. اما گاهی یک الکترون از این چرخه می گریزد و همین الکترون فراری است که رادیکال آزاد نامیده می شود.

متاسفانه با تغییر روش زندگی صنعتی، شهرنشینی و همچنین بالا بودن عوامل استرس‌زا، میزان رادیکال‌های آزاد در بدن ما بسیار زیاد شده است. راديکال هاي آزاد در نتيجه مصرف سيگار، آلودگي هوا يا شکسته شدن ناقص چربي و يا پروتئين در بدن توليد مي شوند.

آلودگی هوا، قرار گرفتن در معرض عوامل سرطان زا مانند نیترات ها، استرس های محیطی، سرب و مواد شیمیایی آسیب رسان همگی باعث ایجاد رادیکال آزاد در بدن می گردند.

رادیکال های آزاد با سرعتی باور نکردنی در هر لحظه در بدن ما تولید می شوند و اگر با همان سرعت به دام نیافتند می توانند به شدت مشکل زا باشند.

راديكال آزاد مي تواند به چربي های بدن حمله کند، غشاء سلولي را پاره كند و يا مواد سمی را به بافت های دور خود انتشار دهد. اين تخريب های غيرقابل جبران، منجر به تغيير عملكرد سلولی و يا مرگ سلولی می شود.

آنتی‌اکسیدان‌ها دارای الکترون اضافی هستند؛ بنابراین می‌توانند اثر مخرب رادیکال‌های آزاد را در بدن خنثی کنند. این مواد با دادن الکترون به رادیکال‌های آزاد، از تخریب سلول‌های بدن جلوگیری می‌کنند و نقش بسیار مفیدی در احیا مجدد سلامتی بدن ایفا می‌کنند .(۴)

خواص آنتی اکسیدانی چشمه های آب قلیایی

مطالعات علمی در زمینه استفاده از آبهای قلیایی در دو دهه اخیر افزایش چشمگیری داشته است. در سال ۲۰۰۱ مطالعه ای در مجله “یافته های الکتروشیمی” نشان داد که آب قلیایی قادر به کاهش رادیکال آزاد در کشت سلولی است.

در این مطالعه خواص آنتی اکسیدانی آبهای قلیایی به تولید هیدروژن در آب نسبت داده شد.(۵)

پیش تر خواص آنتی اکسیدانی گاز هیدروژن به اثبات رسیده بود. به همین دلیل به این آبها، آب غنی از هیدروژن نیز گفته می شود. (۶)

در سال ۲۰۰۶ یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه یونسی کره تاثیر آب قلیایی تولید شده توسط استیک آلکالاین بر موشهای مبتلا به دیابت را مورد بررسی قرار دادند.

دیابت یکی از مهمترین بیماری های متابولیک است و استفاده از آنتی اکسیدانها می تواند عوارض ناشی از این بیماری را به طور چشمگیری کاهش دهد. در این مطالعه آب قلیایی توسط استیک حاوی منیزیم تهیه گردید و در طی ۳۲ هفته به موشهای آزمایشگاهی داده شد.

در پایان دوره موشهایی که از آب قلیایی استفاده کرده بودند، به طور معنی‌داری میزان قند خون، کلسترول و تری گلیسرید پایین تری نسبت به گروه کنترل داشتند.(۷)

در سالهای اخیر مطالعات بر جامعه انسانی متمرکز شده است و در تمام مطالعات با تاکید بر مفید بودن مصرف روزانه ۲ لیتر آب قلیایی (آب آلکالاین) ، خواص آنتی اکسیدانی استیک آلکالاین آن بارها به اثبات رسیده است.

ابتلا به سندرم متابولیک بدین معنا است که شخص هم زمان مبتلا به بیش از ۳ نارسایی مرتبط با سوخت و ساز بدن باشد؛ این نارسایی‌ها عبارت هستند از:چاقی شکمی، فشار خون بالا، تری گلیسرید بالا، کلسترول خون پایین، قند خون بالا یا مقاوت به انسولین.

رادیکالهای آزاد  نقش مهمی در بیماری زایی سندرم متابولیک ایفا می کنند. دانشگاه پیتسبورگ ایالات متحده در سال ۲۰۰۹ تاثیر استفاده از استیک آلکالاین توسط بیماران سندرم متابولیک را مورد مطالعه قرار داد.

این مطالعه به مدت ۸ هفته بر روی ۲۰ نفر مبتلا به سندرم متابولیک صورت گرفت. آب قلیایی غنی از هیدروژن با قرار دادن یک استیک منیزیم  فلزی در آب آشامیدنی توسط واکنش شیمیایی زیر تولید گردید:

Mg + 2H2O → Mg(OH)2 +H2

استیک آلکالاین آسان ترین روش برای تولید آب غنی شده

مصرف آب قلیایی غنی از هیدروژن (آب غنی شده) به مدت ۸ هفته منجر به افزایش ۳۹ درصدی فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدان گردید. در پایان نتیجه گرفته شد که، آب آشامیدنی غنی تولید شده توسط استیک آلکالاین به طور بالقوه یک استراتژی درمانی و پیشگیرانه جدید برای سندرم متابولیک است.

استیک آلکالاین یک روش بی خطر، آسان و موثر جهت تولید آب غنی از هیدروژن برای مصرف روزانه پیشنهاد گردید.(۸)

استرس اکسیداتیو همان پیروزی رادیکال های آزاد بر دفاع آنتی اکسیدانی بدن ماست. انقباض عضلانی در ورزش شدید باعث ایجاد استرس اکسیداتیو می گردد و در زمان تمرین بیش از حد، می تواند نقش مهمی در ایجاد عوارضی از قبیل افزایش خستگی داشته باشد.

در نتیجه منجر به جراحت های کوچک عضله یا التهاب می گردد. بنابراین اثر آب غنی از هیدروژن بر استرس اکسیداتیو و خستگی عضلانی در پاسخ به ورزش حاد مورد بررسی قرار گرفت.

در مطالعه ای آزمایشی در دانشگاه هوگو ژاپن ده بازیکنان فوتبال مرد با سن تقریبی ۲۱ سال برای تست ورزش و نمونه خون مورد مطالعه قرار گرفتند.

تست ها ۲ بار اندازه گیری شد که بار اول از آب آشامیدنی معمولی و بار دوم از آب هیدروژنه تولید شده توسط استیک آلکالاین استفاده شد و نشان داده شد که نوشیدن آب هیدروژنه قبل از ورزش  سطح لاکتات خون را کاهش داده و موجب بهبود افت ناشی از ورزش و عملکرد عضله می گردد.

این نتایج اولیه نشان داد که آب هیدروژنه می تواند آب مناسبی برای ورزشکاران باشد. (۹)

در مطالعه ای گسترده تر در دانشگاه شاندونگ، اثرات آب قلیایی غنی از هیدروژن تولید شده توسط استیک آلکالاین بر ۲۰ بیمار مبتلا به سندرم متابولیک بالقوه مورد مطالعه قرار گرفت.

تجزیه و تحلیل سرم نشان داد که مصرف آب غنی از هیدروژن به مدت ۱۰ هفته منجر به کاهش کل کلسترول سرم و سطح  LDL می گردد. اکسیداسیون چربی ها به طور قابل توجهی در سرم کاهش یافت.

همچنین فاکتورهای التهابی سیستم ایمنی بهبود یافت و منجر به افزایش و بهبود فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدان در کل سرم گردید. در نتیجه به نظر می رسد مصرف استیک آلکالاین بر کاهش سطح چربی خون و کاهش استرس اکسیداتیو موثر است، و می تواند نقش مفیدی در پیشگیری از سندرم متابولیک بالقوه داشته باشد.

نتایج این مطالعه سال ۲۰۱۳ در Journal Lipid Research  منتشر گردیده است.(۱۰)

نتیجه گیری

مطالعات ذکر شده گوشه ای از تحقیقاتی بود که در سالهای اخیر بر روی استیک آلکالاین صورت گرفته است و تمامی مطالعات بر اثر بخشی و بی ضرر بودن آن تأکید کرده اند.

هرگاه استیک آلکالاین در بطری نیم لیتری آب قرار گیرد بعد از ۱۵ دقیقه الی ۲ ساعت آب را یونیزه کرده و هیدروژن فعال تولید می کند. هیدروژن تولید شده به صورت حباب هایی اطراف استیک قابل مشاهده است،که خواص آنتی اکسیدانی ویژه ای به آب می دهد. کاربری ساده ای دارد و توسط ده ها شرکت معتبر در جهان تولید و عرضه می گردد.

میزان قلیایی بودن و املاح فلزات قلیایی آن در حد مجاز است و اکثر شرکتها، گواهینامه های معتبر جهانی نظیر FDA، NFS و … را برای محصول خود اخذ کرده اند.

آنچه در این میان از اهمیت ویژه ای برخوردار است اطلاع رسانی دقیق و علمی این محصول همراه با فرهنگ سازی جهت بالا بردن سطح کیفیت زندگی در جامعه است.

 

 

*