• آب قلیایی, نوترون, استیک آلکالاین, توپ
کاهش تشنگی در ماه رمضان

کاهش تشنگی در ماه رمضان

 راه های کاهش تشنگی در ماه رمضان

با توجه به اینکه ماه رمضان امسال در فصل گرم سال قرار دارد به روزه‌داران توصیه می‌شود جهت کاهش تشنگی در ماه رمضان تنها در صورت ضرورت از منزل خارج شوند. در طول روز از نور خورشید فاصله بگیرید و حتی‌الامکان در مناطق سایه‌دار و خنک بایستید. در صورت امکان از پوشش کلاه استفاده کنید و فعالیت‌های بدنی را کاهش دهید.

مصرف آب آلکالاین جهت کاهش تشنگی در ماه رمضان

با فاصله یک ساعت بعد از افطار سعی کنید ۸ لیوان آب آلکالاین تولید شده از استیک آلکالاین و مایعات خنک را به مرور تا هنگام خواب بنوشید و حتی ‌الامکان از نوشیدن چای، قهوه و نوشابه‌‌ها، به‌دلیل دارا بودن سطح بالایی از کافئین و شکر خودداری کنید؛ چراکه این مایعات باعث از دست رفتن سریع‌تر آب بدن می‌شوند.

دقت داشته باشید که نوشیدن آب زیاد در هنگام سحر تاثیری در پیشگیری از تشنگی ندارد؛ زیرا در صورت نوشیدن آب بیش از حد نیاز، بدن آب اضافی را دفع می‌کند. پس، آب مورد نیاز بدن باید در فاصله میان افطار تا سحر به تدریج و از طریق مصرف آب آلکالاین و میوه‌‌های آب‌دار تامین شود.

برخی مواد غذایی و شیرینی‌های مصنوعی مانند زولبیا و بامیه، غلظت مایعات بدن را افزایش می‌‌دهند و در نتیجه روزه‌دار احساس تشنگی می‌کند. توصیه می‌شود برای پیشگیری از افزایش غلظت مایعات بدن از قندهای گیاهی مانند خرما به جای زولبیا و بامیه استفاده شود.

از میوه‌‌هایی چون زردآلو و هلو استفاده کنید؛ چرا که این میوه‌ها به‌طور چشمگیری در کاهش درد و ناراحتی ناشی از اسید معده کمک می‌‌کنند و تا حدودی مواد معدنی از دست رفته ناشی از تعریق را جبران خواهند کرد.

جایگزین مواد مغذی از دست رفته از طریق نوشیدن آب‌ میوه‌ها و مصرف سبزیجات و میوه‌های آبکی بسیار مفید است. میوه‌‌هایی چون مرکبات و توت فرنگی که می‌‌توانند علاوه‌ بر آب مواد ضروری چون کلسیم و فیبر، آهن، پتاسیم و دیگر مواد معدنی، و همچنین ویتامین‌های C، B1 و B2 را تامین کنند.

میوه‌های آب‌ دار مانند هندوانه و خربزه نیز نقش مهمی در تامین مایعات بدن دارند و توصیه می‌شود در فاصله افطار و سحر این میوه‌‌ها مصرف شوند.

و دیگر اینکه مصرف لیموترش نیز در پیشگیری از تشنگی و گرمازدگی موثر است.

خوردن چای مخصوصا چای پر رنگ، برای رفع تشنگی پس از سحری اشتباه است. افراد دقت کنند که این باور که چای پس از سحری می‌تواند باعث رفع تشنگی شود درست نیست؛ زیرا چای دفع مکرر کلیه را در بر دارد.

*